Handsome streets | Berlin

Čoraz viac ma fascinuje street style fotografia! Úplne milujem blog Mariky Majorovej, našej slovenskej Tonbogirl. Obšas sa rada preklikávam svetoznámym The Sartorialist a môjho najväčšieho obľúbenca Benjamina Heatha tiež musím spomenúť.

Raz, ked budem mať o trošku fotografického sebavedomia viac a o trochu nerozhodnosti menej, budem fotiť random ľudí na ulici, ktorí ma niečím oslovia a už ma nepustia. Zatiaľ ich vždy len tak ledabolo nechám prejsť popri a potom všetkým o nich pílim uši, akí boli super a že z nich niečo šlo a vyžarovalo a aká škoda, že som nemala odvahu a guráž ich odfotiť. Hlavne, že názov už mám. Handsome streets!

Tohto fešáka som našla v Berlíne. Niečím ma oslovil a už nepustil. A to doslova.

Fucking ZEN

Na tomto mieste sa nám spolu s mamčou vždy akoby zastaví čas. Deadliny a stres prakticky neexistujú, len božské ticho. Do toho nám povieva jemný vetrík (teda, ak zrovna nemáme šťastie na mega skalické vetrisko), všetky mačiaky sa nám pletú pod nohy a koniská ozlomkrky bežia z druhého konca výbehu, len aby nás privítali (alebo tú mrkvu, čo máme v rukách?).

Atmosféra, energia, veľký kopec sena. Toto miesto má proste všetko.

 

Nikon F100 + Kodak Portra 160

Knižná šifra

Na začiatku marca vypustil Martinus fantastickú Knižnú šifru a pokiaľ ju ešte nehráte, tak vedzte, že je to poriadna závislačina. Cvičíte pri nej všetky svoje mozgové závity, intelekt a voľu nevzdať sa, keď vám niečo nejde len tak hneď a zaraz.

Myslím, že bude fajn, ak sa hneď zo začiatku priznám a poviem, že samej by mi rozlúštenie celej šifry zabralo tak trikrát viac času, ak vôbec. Martinus sa so šiframi ozaj nemaznal a niektoré knižky zakódoval ozaj šalamúnsky. Ó áno, k tebe hovorím, žltá gitara! Ani len nechci vedieť ako sme ťa preklínali!

Ale nakoniec všetko super dopadlo a doma sa to zvrhlo na jeden veľký kolektívny brainstorming. Hádali sme všetci a navzájom sme sa obdivovali a tľapkali po pleci, keď sme uhádli niečo tažké. Tri dni sme konštantne hútali a potom skákali od radosti, keď sme odhalili aj tu úúplne poslednú knižku. Yes!

Šifra síce končí až na konci mesiaca, no ja si už teraz predstavujem všetky tie pekné knižky, ktoré by som vybrala do knižnice, ak by sa na nás usmialo šťastie. Lebo čo keď nááhodou!!

Zbožňujem kuchárky! Všetky tie šťavnaté fotky, pri ktorých sa vám zbiehajú slinky a chcete uvariť snáď všetko, najlepšie naraz. No nájsť dobrú kuchárku s nápaditými a chutnými receptami, ktoré zároveň fungujú a nielen pekne vyzerajú, je sakra ťažké. Knižku At Home in the Whole Food Kitchen odporúča môj najviac obľúbený foodblog Green Kitchen Stories a už len toto video stojí za to.

Mám rada zaujímavých ľudí, ktorí majú svoj osobitý štýl, vedia čo im sluší a neboja sa toho. Knižka od The Sartorialist je takými ľudmi nabitá a myslím, že by z nej bola dobrá inšpirácia na akúkoľvek príležitosť.

The Outsiders je knižka o dobrodružstvách, cestovaní, kreativite a dobrých nápadoch. Ach, znie to super.

Aaa to najlepšie nakoniec. Film is not dead je knižka Jonathana Canlasa o analógovej fotografii pre všetkých, ktorých láka čaro analógu, no nevedia kde a ako začať. Knižka ponúka samé dobré tipy, triky, vysvetlenia a ukážky v hravej a vtipnej forme. A keďže stojí Johnatanov workshop 2400 dolárov, myslím, že mi zatiaľ postačí jeho knižka. :)

A ktoré knižky by ste vybrali vy?

Morning Chemex & Standart

Presne včera nám po mesiacoch a mesiacoch práce vyšlo do sveta prvé číslo Standartu - magazínu o našej láske ku káve, kávovej kultúre a o všetkých krásnych a superných ľudoch, ktorý tento voňavý svet tvorí a stará sa oň. Som neskutočne rada, že je Standart vonku. Už len kvôli tomu, že je hmotný, môžem si ho obchytkať a poobzerať ho zo všetkých strán. Už to nie je len text vo wordovskom dokumente. Taký super pocit to je!!

V prvom čísle sme spolupracovali s kopou šikovných ľudí naprieč tromi kontinentmi, vytvorili sme 5 kapitôl s totálne nabušeným obsahom - Káva, Barista, Rituál, Ľudia a Svet a keď sa nám podarilo získať podporu Chemexu, skákali sme tak 5 metrov do výšky (ok, meter a pol a natutovku viem asi len o mne) a otvárali sme giny a toniky na oslavu.

Tak teda. Spravte si ráno super raňajky a k nim kávu, vyložte nohy na stôl, vychutnajte moment a predplatťe si nás. Alebo nás prídite pozdraviť a prelistovať si magazín na Baristovi roku v Prahe alebo na našu afterparty v Paralelním Polis, kde budeme hádzať úsmevom po každom, kto príde.

Jaj a aby som nezabudla! V prvom čísle veľký článok o Chemexe od Metjusha, ktorý píše o jeho funkčnosti, nadčasovosti, elegantnosti, nezameniteľnosti a o tom, prečo je taký super. Nechýba ani recept, kopec fotiek a tipy a triky na prípravu doma. A to je lákadlo jak sviňa samo o sebe, nie? :)

 
 

Brew Bar / Prague

    

Jirka a Radek už dva roky, každú sobotu po sobote, v čase i nečase, filtrujú tú najlepšiu a najvyberanejšiu kávu z európskych pražiarní. Spríjemňujú tým tak dopoludnie každému, kto má chuť na dobré kafe na pražskej Náplavke počas farmárskych trhov.

Pri ich BrewBare je vždy siahodlhý rad a brutálne dobrá vôňa! My sme v sobotu akurát vystihli panamskú Geishu od Graciana Cruza a do druhej nohy sme hneď šupli cascaru s marhuľovicou od Žufánka. Také spojenie sa len tak hocikde nevidí, takže čo budem hovoriť - bolo to nebo!

Páči sa mi, akým spôsobom chalani robia osvetu svetu výberovej kávy a ako si okolo seba dokázali vybudovať kopec ľudí, ktorí ich podporujú v tom, čo robia. Najnovšie sa im vďaka tejto podpore podarilo vyzbierať peniaze na novú nablýskanú EK43 a sľubujú ešte lepšiu kávu na Náplavke. Nielenže sa z toho fakt teším, ale som aj zvedavá.  Tak orevuár zase v marci!

Nikon F100 + Kodak Portra 400

Koniská II.

Čiernobiely film by som si nikdy sama od seba nekúpila. Lebo... no, nemá farby. To hovorí tak nejak za všetko.

No keď som sa na Národnej triede stretla s chalaniskom, ktorý mi predával jeho F100, pribalil mi k nemu navyše ešte tri filmy - z toho dva čiernobiele profi Neopany, ktoré sa vlastne už ani nevyrábajú. V tom momente ma prepadla takáá zvedavosť! Film som zobrala prevetrať na koniská a nakoniec z toho vzišla pre mňa jedna krásna balada o všetkom, čo na tom mieste tak zbožňujem.

 

_________________

 

 

 

_________________

 

Nikon F100 + Fuji Neopan 400

Superlinky I.

Počas týždňa sa rochním vo vodách internetu a narážam na samé skvelé veci, ktoré mi potom trčia polozabudnuté medzi ostatnými záložkami a mne ich je tak trochu ľúto, no nechcem a nechcem o ne prísť. Jediné, čo môžem urobiť, aby som ich teda neškrečkovala len pre seba, je podeliť sa.

V týchto dňoch záložkujem hlavne kopec niche magazínov, interviews s podnetnými ľuďmi, vizuálne lahôdky, fotografov, ich fotografie a kreatívne procesy a v neposlednom rade mrte kávy. Lebo pri práci na Standarte človek číta o káve viac, ako by možno stíhal vstrebať :)

Tak teda, tadáá:

  •  Airbnb  začína vydávať magazín Pinneapple, ktorý vyzerá veľmi sľubne, krásne, a tak, že ním určite potrebujem listovať. Lifestyle, netypickí ľudia a ich domovy, cestovanie. Už nech je! Viac sa o ňom dozviete tu a kúpiť ho môžete rovno tu.
  • Kai Brach, chalanisko, ktorý vymýšľa, dizajnuje a stojí za celým konceptom môjho obľubeného magazínu Offscreen pravidelne píše blog o tom, aké to je vydávať vlastný magazín a čo všetko to obnáša. Rozoberá veľmi zaujímavé témy (napr. táto o sponzorstve) a často sa riadi myšlienkou "share your knowledge freely", čo mi je veľmi sympatické.
  • Chalani z European Coffee Trip cestujú po Európe, mapujú kávovú kultúru a pre každé mesto, ktoré navštívia vytvárajú online sprievodcu tých najlepších kaviarní. Okrem toho sa pustili i do rozhovorov a ich najnovšie s Gwilymom Daviesom - baristom, porotcom a spolumajiteľom londýnskeho Prufrock Coffee, v sebe skrýva kopec krásnych myšlienok a energie. Má síce 45 minút, no fakt stojí za to. Už len kvôli Gwilymovmu akcentu :) Pozrite si ho tu.
  • Ak sa chystáte za dobrodružstvom a chcete v treťom svete navštíviť kávovú farmu, v tomto článku nájdete ultimátny zoznam vecí, ktoré si rozhodne musíte pribaliť.