Den Blå Planet / Copenhagen

V Kodani sme strávili celých 5 dní, bývali v tom najprapodivnejšom byte s najprapodivnejším človiečikom, ktorý každou svojou časťou tela vyžaroval, že snáď čochvíľa odletí na Mars aj so všetkým tými kofeínami a nikotínmi čo do seba neustále ládoval. Našťastie neodletel a mne neostáva nič iné, len veriť, že nebol reprezentatívnou vzorkou pravého Dána. To by mi totiž dosť pokazilo ilúzie!

No ale späť ku Kodani. Bola som s našimi a oni sú tí najlepší spolucestovatelia akých si môžem priať. Nie je ťažké ich nahovoriť na kdejakú neplechu, nechajú sa povláčiť všetkými kútami Kodane, pristanú na celodenný cyklovýlet naprieč divnoznejúcimi štvrťami, užívajú si, ochkajú, nemrnčia a ešte k tomu sú aj mega zábavní! :)

V nedeľu sme sa teda vydali pozrieť Den Blå Planet - najväčšie a asi aj najfascinujúcejšie akvárium v celej Škandinávii. Ak už neholdujete rybám a podobnému zverstvu, kvôli jej skvelej architektúre sa tam určite oplatí ísť a nechať sa inšpirovať! Má nádherné ladné krivky, vnútri je to na pocit ako v najhlbších útrobách oceánu a pri akváriu s kladivohlavým žralokom, obrovskou rajou a húfom ďalších rýb som chcela stráviť hodiny. Super!

Mimo to, milujem spôsob akým Dáni riešia priestor  - verejný, interiérový, hocaký, proste to vedia a sú v tom machri. V jedálni bolo množstvo prirodzeného svetla, maximálne nadčasový a jednoduchý mobiliér, množstvo dreva, korku, plstené košíky na chleba, dôvtipné detaily, ktoré sú zároveň praktické a všetko v súlade a v harmónií. Takisto sa mi páčilo ako Dáni všetko zjednodušujú a minimalizujú, no zároveň to nejakým zázračným spôsobom nepôsobí chladne a odťažito.

Toľko o akváriu, nabudúce verejné morské kúpalisko a severská promenáda.

Ozaj a ak ste boli v Dánsku, čo sa vám najviac páčilo?